Historia Łodzi Smoczych

Zawody

Rywalizacja w oficjalnych zawodach toczy się na dystansach

- 200 m,
- 500 m,
- 1000 m.

Rozgrywane są także wyścigi długodystansowe różnej długości (3000 m, 6000 m itd.).

Oficjalne konkurencje to:

- open (dowolny skład osady),
- mixed (min. 8 kobiet w osadzie),
- kobiet,
- juniorów,
- seniorów.

Obok kategorii sportowych rozgrywa się też wyścigi w konkurencji Fun, w których startują osady złożone z pracowników firm, szkół, klubów i innych instytucji, uprawiających ten sport rekreacyjnie.

Korzenie

Początki smoczych łodzi sięgają kilku tysięcy lat wstecz. Co roku w Chinach, na brzegach rzeki Jangcy, u progu pory gorącej, kiedy to ludność trapiły susze i epidemie – odbywały się obrzędy przebudzenia śpiącego dotąd Boga – Smoka. Ów władca rzek i mórz sprowadzać miał zbawcze deszcze, dzięki którym obfite plony oddalały widmo głodu i chorób. Obrzędy, w formie zmagań zdobnych łodzi, pociągały za sobą liczne utonięcia, co traktowano jednak jako należną bóstwu ofiarę.

Chinska legenda

Ponad dwa tysiące trzysta lat temu, w sercu Chin, rzeka Mi Lo była świadkiem śmierci Qu Yuana - poety i cesarskiego doradcy. Wówczas nikt nie zdawał sobie sprawy, że była również świadkiem narodzin tradycji, która przerodziła się w sport.

Na skorumpowanym dworze cesarskim Qu Yuan był uczciwym człowiekiem, który chciał poprawić los zwykłych ludzi. Zausznicy cesarza nienawidzący zmian i zazdroszczący Qu Yuanowi łask i popularności uknuli intrygę, która pozbawiła Qu Yuana cesarskiego zaufania i doprowadziła do wygnania go z dworu. Zrozpaczony poeta rozpoczął swoją wędrówkę po prowincjach, zapisując w swych wierszach smutek jaki trawił jego duszę.

Jego wędrówka trwała wiele dni i nocy, aż pewnego dnia przyszedł nad brzeg rzeki Mi Lo i rzucił się w jej nurty. Nie wiadomo dlaczego to zrobił. Być może nie mógł znieść smutku i samotności, jakie nosił w sercu, a może nie mógł ścierpieć swej bezsilności wobec systemu.

Rybacy, którzy widzieli jego desperacki czyn, pospieszyli mu na ratunek. Bijąc w bębny by odstraszyć głodne ryby i wiosłując wściekle próbowali uratować poetę. Na próżno! Qu Yuan utonął, a jego ciało nie zostało odnalezione. Na pamiątkę tej tragedii każdego roku urządzane były wyścigi łodzi. W ten sposób narodził się sport, który podbił serca nie tylko Chińczyków, ale także ludzi innych kultur.

Łódź

We współczesnym kształcie istnieje od ok. 1980 roku, kiedy w Londynie, podczas chińskiego festiwalu, pojawiły się drewniane oryginały, na podstawie których opracowano standardowe parametry ich uproszczonej wersji:

- długość (bez smoczej głowy na dziobie i smoczego ogona na rufie) – 12,40 m
- maksymalna szerokość – 1,14 m
- przestrzeń między ławkami – 67,5 cm
- ciężar minimalny (bez głowy, ogona, bębna, siedzenia bębeniarza i wiosła sterowego) 250 kg

Podczas regat ciężar łączny łodzi z załogą wynosi ok. 2000 kg. Smocze głowy i ogony montowane są w zasadzie jedynie na zawody; podczas treningów często rezygnuje się także z bębna. Istnieją również, choć rzadziej spotykane, łodzie 10-osobowe, a także bardzo duże, 50-osobowe.


EasySend logo pion rgb